english version

Ekonomiczna jazda samochodem - czyli jak jeździć nie wydając majątku?

Ekonomiczna jazda samochodem - czyli jak jeździć nie wydając majątku?

W świetle aktualnych, ale też kolejnych, zapowiadanych przez rząd podwyżek paliw, coraz więcej kierowców poszukuje różnych sposobów na generowanie oszczędności związanych z eksploatacją samochodu. Nietrudno zauważyć, że to właśnie koszty benzyny lub oleju napędowego stanowią lwią jej część. Czy ekonomiczna jazda samochodem może mieć wpływ na oszczędności? Jak jeździć ekonomicznie? O tym dowiesz się z naszego tekstu!

Co to jest Ecodriving?

Ekonomiczna jazda samochodem, czyli tzw. ecodriving to zbiór czynności, które mogą mieć wpływ na mniejsze spalanie paliwa podczas użytkowania samochodu. Oczywiście jazda ekonomiczna najlepiej wychodzi wtedy, kiedy poruszasz się pojazdem z napędem hybrydowym. Jeśli planujesz właśnie wynajem długoterminowy samochodów, zobacz czy wypożyczalnia samochodów nie oferuje takich modeli w swojej flocie. Niemniej, jest również wiele innych sposobów na to, jak zmniejszyć spalanie w aucie i to niezależnie od jego jednostki napędowej.

Jak oszczędzać paliwo?

Przeczytaj koniecznie, na czym polega ekonomiczna jazda samochodem. Dzięki naszym wskazówkom masz realne szanse na spore oszczędności! Wymienione metody są szczególnie ważne w mieście, ale wykorzystasz je też na dłuższych dystansach.

Wyłączaj silnik w czasie postoju

Wychodzisz z pojazdu „tylko na chwilę” lub czekasz na kogoś w aucie? Pamiętaj o wyłączeniu silnika! Zakłada się, że silnik pracujący na biegu jałowym spala 0,7 litrów paliwa na godzinę pracy, a przy jednocześnie włączonej klimatyzacji wskazane zużycie się podwaja! W ogólnym, miesięcznym rozliczeniu, kilkanaście, czy kilkadziesiąt takich postojów może mieć już większe znaczenie dla generowania kosztów paliwa.

Ruszaj niedługo po uruchomieniu silnika

Jazda ekonomiczna samochodem to również ruszanie z miejsca zaraz po uruchomieniu silnika. Naprawdę nie trzeba nagrzewać silnika — szczególnie zimą. Stereotypem jest, że ruszenie zaraz po uruchomieniu samochodu niszczy elementy (np. turbosprężarkę). Efektem długotrwałego rozgrzewania silnika po uruchomieniu jest wyższe spalanie.

Rozważnie zmieniaj biegi

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Warto z uwagą zmieniać biegi! Szczególnie ważne jest korzystanie z biegu 5 i 6 nawet w mieście (pod warunkiem uzyskania odpowiedniej prędkości). Dzięki nim szybciej osiągnie się docelową, zaplanowaną prędkość, bez zwiększonego zużycia paliwa i elementów eksploatacyjnych. 

Sprawdź geometrię kół i ciśnienie w oponach

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak jeździć oszczędnie samochodem — zalicza się do nowego dbanie o prawidłowy stan ogumienia. Opony z niższym ciśnieniem od zalecanego, lub rezygnacja z wykonania dodatkowej geometrii kół zaraz po sezonowej wymianie opon mogą realnie wpłynąć nie tylko na komfort i przebieg jazdy, ale też na większe zużycie paliwa. Oszczędna jazda samochodem polega zatem na nie zaniechaniu sezonowej wymiany opon, ale również  nierezygnowaniu z dodatkowej usługi wulkanizacyjnej, jaką jest geometria kół. Pamiętaj — im wyższy opór toczenia kół, tym większe zużycie paliwa. Dla najbardziej oszczędnych idealnym sposobem na poprawienie wyników spalania może być zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara od danych wskazanych przez producenta.

Wymień zużyte części

Czy wiesz, że zasady ekonomicznej jazdy samochodem odnoszą się również do stanu technicznego Twojego auta? Zużyte elementy eksploatacyjne — świece, filtry, przewody zapłonowe, wtryskiwacze, tłoczki hamulcowe itp. wymagają okresowej wymiany. Wysłużone elementy układów mogą podnieść zużycie paliwa.

Zrób porządek w bagażniku

Przewozisz w bagażniku zbędne rzeczy? Spodziewaj się większych rachunków za paliwo na stacji! Zasady ekonomicznej jazdy polegają również na zmniejszeniu całkowitego obciążenia samochodu. I tak jak z pasażera raczej nie zrezygnujesz, tak z powodzeniem możesz usunąć zbędny balast z bagażnika. Zastanów się, czy koło zapasowe (tylko podczas jazdy po mieście, blisko domu) naprawdę musi obciążać bagażnik, czy może warto wymienić je np. na lekki zestaw naprawczy? Pamiętaj, że każdy dodatkowy kilogram zwiększa zużycie paliwa, co w rocznym rozliczeniu może przynieść naprawdę niemałą kwotę.

Wyłącz klimatyzację, podgrzewane fotele i inne gadżety

Każda dodatkowa opcja — klimatyzacja, podgrzewane fotele, czy działająca bez potrzeby nawigacja — mają wpływ na zwiększony pobór paliwa. Jeśli korzystanie z tych opcji nie jest konieczne, a priorytetem dla Ciebie są  oszczędności — po prostu ich nie włączaj.

Tankuj dobre paliwo

Jakość paliwa ma realne znaczenie dla spalania. Jak jeździć ekonomicznie na benzynie lub oleju napędowym? Tankuj zawsze na dobrych, sprawdzonych stacjach i szerokim łukiem omijaj te niemarkowe, lokalne, nieznanych brandów.

Przewiduj sytuację na drodze

Wychodzenie myślami naprzód jest bardzo ważne szczególnie podczas ekonomicznej jazdy samochodem po mieście. Jeżeli zbliżasz się do świateł i widzisz już, że niebawem sygnalizator zabłyśnie czerwonym kolorem, zdejmij pedał z gazu! Dzięki temu pojazd spokojnie dotoczył się do przejścia dla pieszych, czy skrzyżowania, bez zbędnego zużywania paliwa. Co więcej, hamowanie silnikiem jest bardziej ekonomiczne, a dodatkowo nie wpływa na szybkie zużywanie się tarcz i klocków hamulcowych.

Jak jeździć, żeby auto paliło mniej? Nie przesadzaj z prędkością w trasie, unikaj częstego hamowania i ruszania, dokładnie planuje trasę podróży i dbaj o stan ogumienia i innych elementów eksploatacyjnych. Dzięki naszym poradom jesteś w stanie ograniczyć koszty zużycia paliwa i możesz generować dodatkowe oszczędności! Ekonomiczna jazda samochodem może okazać się jednym ze sposobów amortyzacji wysokich cen paliw.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód