english version

Duńczycy zwiększyli prędkość i... liczba wypadków spadła

Duński zarząd dróg w 2011 roku zdecydował się podnieść limit prędkości na niektórych drogach. Wstępne wyniki tego eksperymentu są zaskakujące - liczba wypadków na tych odcinkach spadła. Warto jednak dodać, że w ślad za tą zmianą, poszły inwestycje w infrastrukturę drogową.

 

Duńczycy zwiększyli prędkość na drogach o łącznej długości 100 kilometrów. Na 15 odcinkach obowiązuje ograniczenie do 90 km/h (zamiast wcześniejszych 80 km/h). Efekt? Na oficjalny trzeba poczekać jeszcze rok. Jednak wstępne obserwacje wykazują, że liczba wypadków na drogach objętych eksperymentem spadła.

Jedna z hipotez, próbująca wyjaśnić taki stan rzeczy mówi o tym, że co prawda prędkość samochodów na drogach się zwiększyła, ale poprawiła się też płynność ruchu. Ci, którzy jeździli przepisowo, teraz mogą jeździć szybciej. To natomiast sprawia, że kierowcy nie dostosowujący się do wcześniejszego ograniczenia prędkości, teraz dużo chętniej trzymają się nowego. Pozwala im ono bowiem jechać szybciej, bez konieczności wyprzedania innych pojazdów. A to właśnie ten manewr jest jednym z najniebezpieczniejszych na drodze.

Podwyższenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości nie jest jednak jedyną składową opisywanego projektu. Oprócz zmieniania przepisów, Duńczycy zaczęli zwiększać nakłady na infrastrukturę drogową.

Który z wyżej wymienionych czynników jest ważniejszy? Tego dowiemy się za rok. Wyniki eksperymentu mają bowiem zostać opublikowane wiosną 2015 roku.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód