english version

Czym jest system ESP?

Czym jest system ESP?

Takie elementy wyposażenia samochodu, jak klimatyzacja, czy poduszki powietrzne, stają się powoli normą. Coraz więcej aut posiada także różne systemy bezpieczeństwa. Najpopularniejszym z nich jest ABS. Czym jednak jest system ESP, który coraz częściej pojawia się w nowych modelach aut?

 

ESP to skrót od Electronic Stability Program, czyli elektroniczny program stabilizacji. Jest to jeden z systemów bezpieczeństwa, montowanych w samochodach różnych klas.

System ESP ma za zadanie utrzymywać tor jazdy wtedy, gdy mógłby on zostać łatwo zaburzony. Mowa tu np. o silnych, bocznych podmuchach wiatru lub o pokonywaniu ostrych zakrętów. W takich sytuacjach układ przejmuje kontrolę nad napędem kół.

W skrócie wygląda to w ten sposób, że w pierwszej sytuacji (mocny boczny wiatr), koła od strony nawietrznej są napędzane w mniejszym stopniu, niż te od zawietrznej. Do pozwala na utrzymanie jednolitego toru jazdy bez szarpania kierownicą. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przypadku dużych samochodów typu dostawczego lub SUV.

Z kolei w przypadku pokonywania zakrętu, napęd przenoszony jest w taki sposób, by nie wystąpiła nadsterowność pojazdu. W praktyce wygląda to tak, że kierowca ma większą kontrolę nad pojazdem, a przy tym istnieje mniejsze niebezpieczeństwo zjechania na sąsiedni pas. System pomaga też w pełni panować nad autem podczas gwałtownych manewrów (np. omijania jakiejś przeszkody).

System ESP znany jest też pod nazwami, np.: VSA, VDC, DSC, czy MSP. Zależy to od producenta pojazdu. Jest też coraz częściej stosowany w nowych samochodach.

We flocie wypożyczalni samochodów Autocash znajdują się m. in. Jeep Grand Cherokee, Jeep Commander, sportowa Toyota GT86 i osobowy Ford Focus, które są wyposażone we wspomniany system kontroli trakcji.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód