english version

Błędy w CEPiK

Błędy w CEPiK

 Dziś nieco elementów humorystycznych. Sprawdzono bowiem Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. Z analizy tej wynika, że po polskich drogach jeżdżą samochody z czasów... Mieszka I. W ewidencji widnieje też 18 mln zarejestrowanych aut, czyli prawie o 1/3 więcej, niż jest ich w rzeczywistości.

 

 

CEPiK miał być narzędziem, które ułatwi życie kierowcom. Szczególnie tym, którzy rozglądają się za innym, używanym samochodem. Dzięki usłudze historia pojazdu, mogą oni sprawdzić, kiedy dane auto przeszło przegląd, ilu miało do tej pory właścicieli, itp.

 

Problem w tym, że dane do bazy często wprowadzane były ręcznie na podstawie rejestrów powiatowych. Efekt? Mnóstwo błędów w systemie.

 

Z CEPiK-u możemy się dowiedzieć np., że dany samochód przeszedł przegląd w XIX wieku. Co tam przegląd – baza zawiera ponad 23 tys. pojazdów, które powstały dwa stulecia temu.

 

Prawdopodobnie wszystko przez bliskość cyfr 8 oraz 9 na klawiaturze. Wpisując dane do systemu, ktoś użył złego klawisza i zamiast np. roku 1990 podał 1890. Wszystko byłoby zrozumiałe, gdyby nie ta skala...

 

Inne błędy, które zawiera CEPiK? 5 mln samochodów starszych, niż 30 lat, 65 tys. Żuków, około 40 tys. Syren. Najbardziej spektakularne pomyłki to te wskazujące, że po Polsce poruszając się prawie 1000-letnie auta.

 

Miejmy nadzieję, że błędy te będą sukcesywnie eliminowane. Sam system jest bowiem bardzo pomocny i prosty w obsłudze. Jak sprawdzić historię samochodu? Wystarczy wpisać numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji.

 

CEPiK udostępnia też usługę Bezpieczny Autobus. Ponadto już niedługo będziemy w nim mogli sprawdzić liczbę punktów karnych.

 

 

 Źródło: TVN Turbo

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód