english version

Bezprzewodowa komunikacja między samochodami

Amerykanie planują wprowadzenie na szeroką skalę systemu zaprezentowanego w 2006 roku przez General Motors. Chodzi o bezprzewodową komunikację między samochodami (V2V). Ma ona umożliwić płynniejszy ruch oraz ostrzegać kierowców o wszelkich zagrożeniach na drodze.

 

Vehicular Communication Systems znane również, jako V2V (vehicle-to-vehicle: pojazd do pojazdu) to bezprzewodowa sieć łącząca ze sobą samochody poruszające się po drodze. Polega ona na tym, że samochody "komunikują" się ze sobą i informują kierowców o różnych zdarzeniach drogowych. Chodzi tu zarówno o wypadki czy zatory drogowe, jak i ostrzeżenia związane np. ze zmianą pasa i nagłym hamowaniem przez innego kierującego.

System idzie jeszcze dalej. Dzięki możliwości interwencji w niego na bieżąco, odpowiednie służby będą mogły dzięki niemu kierować ruchem, ostrzegać o zbyt dużej prędkości i nakazywać zwolnienie jednego pasa dla zbliżającego się samochodu uprzywilejowanego.

V2V ma przede wszystkim pomóc zniwelować niebezpieczeństwo związane z nieprzewidywalnymi zachowaniami innych kierujących. Jego zadaniem jest również upłynnienie i usprawnienie ruchu. Kontrowersje dotyczą natomiast możliwości wykorzystania systemu do kontrolowania obywateli i karania ich np. za nieznaczne przekroczenie dozwolonej prędkości (system ma również komunikować się z infrastrukturą drogową, np. znakami).

"Gazeta Wyborcza" podała, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracuje nad nowymi przepisami, które mają wprowadzić obowiązek posiadania systemu V2V przez każdy samochód. 

fot. www.extremetech.com

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód