Awaria wypożyczonego samochodu może zdarzyć się zawsze. Jak postępować w takiej sytuacji i czego na pewno nie wolno robić? Samochody, nawet te najnowsze i najbardziej sprawdzone, są jednak maszynami. Tak jak w przypadku każdych maszyn oznacza to, że narażone są na problemy "z działaniem". Do tego dochodzą niespodziewane wypadki i kolizje. O ile sposób zachowania dotyczący swojego samochodu jest kierowcom znany, o tyle awaria wypożyczonego auta nasuwa na myśl szereg pytań. Kto ponosi odpowiedzialność i czy odpowiedzialność zależy od przyczyny awarii?
Na początek warto wiedzieć, że odpowiedzialność w przypadku awarii wypożyczonego samochodu zależy od przyczyny awarii i rozpoznania, która strona jest tej awarii winna. Rozróżnia się:
Awarie spowodowane z winy wypożyczalni są rzadsze, ponieważ każda szanująca się wypożyczalnia, zapewnia kierowcom samochody nowe i sprawdzone, po przeglądach technicznych i z pełnym wyposażeniem części eksploatacyjnych. Awarie tego typu mogą zdarzyć się wypożyczalni o naprawdę niskich standardach, ale zwykle kierowcy starają się takie ominąć. Wyjątkowo atrakcyjna oferta cenowa może być dla Ciebie lampką ostrzegawczą. Oczywiście, jeśli samochód się psuje z winy wypożyczalni, odpowiedzialność i koszty naprawy leżą po stronie tej wypożyczalni.
Awaria w trakcie najmu samochodu spowodowana winą kierowcy pociąga za sobą odpowiedzialność najemcy. Uszkodzenie powłoki lakierniczej i zatarcie sprzęgła to przykłady sytuacji, do których doszło wskutek złej eksploatacji pojazdu. W przypadku "przyczyn niezależnych" obciążenie również leży po stronie kierowcy. Wynika to z założenia, że kierowca nie wykorzystał wszystkich dostępnych opcji, aby uchronić samochód. Za przyczyny niezależne uznaje się najczęściej ekstremalne warunki pogodowe, które mogą doprowadzić do awarii auta. Winą kierowcy może być np. to, że nie przerwał jazdy lub nie ukrył samochodu pod dachem.
Sprawdź: wynajem długoterminowy samochodów
Podobnie jest w sytuacji kolizji lub wypadku samochodowego wypożyczonym autem. Odpowiedzialność zależy od tego, czy:
Jak postępować, gdy nastąpi awaria wypożyczonego samochodu? Co powinien zrobić najemca, który jest uczestnikiem kolizji lub wypadku? Przede wszystkim zawiadomić wypożyczalnię (zaraz po wezwaniu pogotowia ratunkowego, jeśli uczestnicy są poszkodowani). Konieczne będzie też zawiadomienie policji. Po otrzymaniu informacji o awarii auta firma wynajmująca może udzielić stosownej pomocy, np. dostarczyć auto zastępcze we wskazane miejsce.
Odpowiadając na pytanie co robić, gdy zepsuje się auto z wypożyczalni, warto też wiedzieć, czego nie robić. W żadnym przypadku nie dzwoń do mechanika, nie naprawiaj samochodu na własną rękę i nie próbuj zataić informacji o problemie przed pracownikami wypożyczalni. Takie działania są niezgodne z podpisaną przez Ciebie umową i mogą generować kolejne problemy z wynajętym samochodem.
Każdy kierowca wynajmujący samochód jest zobowiązany do dokładnego zapoznania się z umową. W trakcie eksploatacji pojazdu niektóre kwestie mogą oczywiście ulec zapomnieniu, jednak warto je sobie odświeżyć i przypomnieć. Warunki umowy poszczególnych wypożyczalni mogą się znacznie różnić. Poza przyswojeniem ogólnych informacji na podstawie tego artykułu, zapoznaj się więc ze szczegółami umowy wypożyczalni, z której korzystasz. W przypadku pytań i wątpliwości, skonsultuj się z tą firmą, by awaria wypożyczonego samochodu była dla Ciebie jak najmniej stresująca. Jeśli będziesz wiedzieć co robić, łatwiej zachowasz spokój.
Jako wypożyczalnia samochodów AutoCash zapewniamy naszym klientom auto zastępcze z OC sprawcy. Standardowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu (AC, OC i NNW) jest wliczone w cenę wynajmu, czyli stałą, comiesięczną ratę.
Awaria wypożyczonego samochodu to dla kierowcy zawsze stresująca sytuacja. Właściwy sposób postępowania obejmuje priorytetowe powiadomienie firmy wynajmującej. Odpowiedzialność i koszty naprawy zależą od przyczyny zdarzenia. Przed wypożyczeniem auta warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, aby wiedzieć co czeka kierowcę podczas kolizji, wypadku lub po prostu zużycia części samochodowych.