english version

Automatyczna skrzynia biegów

W dzisiejszym artykule zapoznamy Państwa z rozwiązaniem, które zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Mowa o automatycznej skrzyni biegów. Autocash posiada w swojej ofercie również takie samochody.

 

Na automatyczną skrzynię biegów można spojrzeć dwojako: od strony jej budowy oraz użytkowania przez kierowcę. Patrząc z pierwszej perspektywy, warto zauważyć, że automatyczna skrzynia biegów jest zdecydowanie bardziej zaawansowana technologicznie od przekładni manualnej. Dużo bardziej skomplikowana jest również jej budowa. To jednak w żaden sposób nie wpływa negatywnie na jej użytkowanie przez kierowcę. Jest wręcz przeciwnie.

Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest znacznie prostsza, niż w przypadku rozwiązania manualnego. Przede wszystkim ze względu na ograniczenie liczby pedałów do dwóch. W przypadku przekładni automatycznej, kierowca nie operuje bowiem sprzęgłem (do dyspozycji ma tylko gaz oraz hamulec). To znacznie upraszcza bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Inną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że układ napędowy sam "wybiera" odpowiedni bieg. Pomaga to utrzymać silnik w lepszej kondycji, ponieważ ryzyko jazdy na niewłaściwym przełożeniu (co jest nieprzyjemne dla kierowcy i niebezpieczne dla silnika) właściwie nie istnieje. Wszystko to powoduje, że w Stanach Zjednoczonych samochody z automatyczną skrzynią biegów są w zasadzie normą. W Europie natomiast zdobywają coraz większe grono zwolenników.

Jak wygląda jazda samochodem z takim napędem? Kierowca pod stopami ma do dyspozycji gaz oraz hamulec. Ręką obsługuje natomiast dźwignię, którą może przełączać tryby napędowe. Nie są to klasyczne biegi. Rozwiązanie polega na tym, że kierowca wybiera tryb "jazdy" i od tej pory nie musi się już martwić o to, by zmieniać przełożenia lub wciskać sprzęgło podczas zatrzymania, itp. Robi to za niego sam układ napędowy. Kierujący ma do dyspozycji również "luz", "tryb parkingowy" ("luz" +blokada kół) oraz "wsteczny". Oprócz tych podstawowych trybów, istnieją jeszcze inne. Zależą one od producenta pojazdu. I tak np. kierowca może zablokować skrzynię, by nie zmieniała biegu na wyższy niż 1 (np. podczas jazdy po parkingu), czy 2 (gdy jedziemy po ośnieżonej drodze). Należy bowiem pamiętać, że napęd automatyczny nie oznacza, że samochód nie ma biegów w ogóle. Chodzi raczej o to, że napęd sam "dobiera" właściwe przełożenie podczas jazdy. Dla podróżujących taka zmiana biegów jest co prawda wyczuwalna, ale całkowicie komfortowa.

Wypożyczalnia samochodów Autocash posiada w swojej ofercie aż 16 samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Wszystkie znajdują się w dziale "Samochody". Chętnych do korzystania z takich aut, zapraszamy do jednego z naszych oddziałów.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód