Wynajem samochodu a VAT — w świetle nowych przepisów, wiele osób korzystających z takiej formy użytkowania auta zastanawia się, czy odliczenie kosztów najmu od podatku jest możliwe. W tym artykule postaramy się zaprezentować dostępne możliwości, które mogą pomóc w optymalizacji kosztów związanych z firmowym najmem. Wynajem samochodu osobowego a VAT — kiedy można odliczyć połowę, a kiedy całość podatku?
Wynajem samochodu a odliczenie VAT-u jest możliwe w przypadku najmu firmowego, czyli sytuacji, w której stroną wypożyczającą pojazd jest przedsiębiorstwo (również jednoosobowa działalność gospodarcza). Prawo do odliczenia jest określone szczegółowo w art. 86 ust. 1ustawy o VAT. Z uwagi na fakt, że faktury za najem wystawiane są cyklicznie — co miesiąc, na odliczeniu od podatku bardziej skorzystają firmy decydujące się na najem długoterminowy. Dla przykładu, w przypadku decyzji o skorzystaniu z konkurencyjnego rozwiązania, jakim jest leasing samochodów, możliwość odliczenia od podatkowego również występuje, ale tylko raz!
Poza samymi fakturami za wynajem samochodu na firmę odliczeniu podlegają również inne koszty związane z utrzymaniem pojazdu — koszty paliwa, pielęgnacji, serwisu itp. Aby jednak odliczenie było możliwe, wynajem samochodu musi służyć celom służbowym. I tutaj właśnie pojawia się podział wysokości możliwego odliczenia. Są bowiem dwie możliwości odliczenia podatku za wynajem auta. VAT można odliczyć w wysokości 50% lub nawet 100%.
Z pewnością jedną z bardziej atrakcyjnych opcji związanych z realnymi korzyściami finansowymi jest odliczenie 100% VAT-u za najem. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy jednak spełnić kilka warunków. Odliczenie VAT od najmu samochodu osobowego w wysokości 100% przysługuje przedsiębiorcom, którzy:
Wyżej wymienione sytuacje umożliwiają odliczenie całości VAT-u za wypożyczenie pojazdu. Jeśli jednak zdarzy się, że auto zostanie również wykorzystane do celów prywatnych, czyli np. w weekend lub poza godzinami pracy, odliczenie 100% VAT-u nie będzie już możliwe.
Z kolei odliczenie 50% VAT-u może przysługiwać wtedy, gdy wypożyczony samochód wykorzystywany jest również w celach prywatnych, ale też w przypadku stwierdzenia niedopełnienia jednego z wyżej opisanych warunków.
Odliczenie VAT-u z comiesięcznych faktur za wynajem samochodu to jednak nie wszystko, co przedsiębiorca może odliczyć od podatku. Do kosztów najmu zalicza się również:
Koszty, które są wyłączone z możliwości odliczenia od podatku, szczegółowo określa art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT. Warto pamiętać o tym, że jeśli to po stronie firmy wynajmującej samochód, a nie najemcy jest obowiązek serwisowania pojazdów i ich ubezpieczenie — opisanej wyżej polisy, czy kosztów serwisu przedsiębiorca korzystający z najmu nie będzie mógł „wrzucić w swoje koszty”.
Zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 47a ustawy o PIT, jeżeli wartość samochodu nie przekracza kwoty 150 000 zł, opłata za najem jest księgowania w pełnej wysokości. Prowadząc KPiR wpisuje się ją w 13 kolumnę.
Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której wyżej wskazany limit zostanie przekroczony, wówczas można zastosować wzór: 150 000 zł / wartość wynajmowanego samochodu x wysokość najmu.
Opisane przykłady obejmują wynajem długoterminowy i odliczenie VAT z jego tytułu. Czy możliwość odliczenia występuje również, gdy zdecydujesz się na jednorazowy wynajem samochodu osobowego? VAT można odliczyć bez względu na okres długości trwania wynajmu. Za najem krótkoterminowy rozumie się umowę najmu, której okres obowiązywania wynosi mniej niż 6 miesięcy, a za wynajem długoterminowy aut — umowę, która trwa od 6 miesięcy do nawet 5 lat.
Z uwagi na popularyzację wynajmu samochodów firmowych, zgłoszenie chęci skorzystania z odliczenia VAT-u w biurze księgowym, lub bezpośrednio w dziale księgowym swojego przedsiębiorstwa nie powinno dziwić. To rozwiązanie, które realnie pomaga amortyzować koszty najmu i czyni go jeszcze bardziej atrakcyjną formą finansowania floty samochodowej, bez konieczności inwestowania środków własnych, czy decydowania się na leasing samochodowy.
Wypożyczalnia samochodów oferując usługi najmu, może okazać się jednym z lepszych i jak widać — bardziej ekonomicznych rozwiązań, które pomogą nie tylko zmniejszyć docelowe koszty raty abonamentowej, ale też wpłynąć na wysokość podatku za wynajem samochodu. Odliczenie VAT w wysokości 50 lub 100% można potraktować zatem jako kolejną zaletę, z jaką wiąże się wynajem długoterminowy aut.