english version

Sprawdzenie historii pojazdu przez internet już za miesiąc

Od ponad dwóch tygodni obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Mają one pozwolić m. in. na wprowadzenie usług "Historia Pojazdu" i "Bezpieczny Autobus". Dzięki nim już za ok. miesiąc, będziemy mogli sprawdzić np. czy auto, które chcemy kupić, nie było kradzione i ilu miało właścicieli oraz czy autobus, którym wysyłamy nasze dziecko na kolonię, ma ważny przegląd i ubezpieczenie.

 

Usługi "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus" będą korzystały z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dostęp do nich będzie możliwy natychmiast - przez internet. Nie trzeba będzie więc składać specjalnych wniosków i czekać na ich rozpatrzenie, by poznać podstawowe dane o interesującym nas aucie.

A te dane to np. daty rejestracji samochodu, okres ważności ubezpieczenia oraz liczba dotychczasowych właścicieli (ale bez dostępu do ich danych). System umożliwi ponadto sprawdzenie, czy dane auto nie jest kradzione. By uzyskać dostęp do tych informacji, na specjalnie przygotowanej stronie internetowej trzeba będzie podać numer VIN konkretnego samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz numery rejestracyjne. Niestety, póki co system umożliwi tylko sprawdzenie danych pojazdu od momentu jego pierwszej rejestracji w Polsce. Oznacza to, że historia aut sprowadzanych z Zachodu, wciąż będzie owiana tajemnicą (przynajmniej jej część sprzed rejestracji w naszym kraju).

Ministerstwo planuje uruchomić jeszcze jedną, bardzo pomocną usługę. Jej nazwa to "Bezpieczny autobus". Umożliwi ona sprawdzenie, czy dany pojazd ma ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Powinna ona zaciekawić szczególnie rodziców, którzy będą wysyłać swoje pociechy na wakacje. Co więcej, by sprawdzić te dane, nie trzeba będzie podawać tak szczegółowych informacji, jak w przypadku "Historii Samochodu". By zweryfikować autobus, wystarczyć ma jego numer rejestracyjny.

Oba rozwiązania mają być dostępne najprawdopodobniej od 23 czerwca.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód