english version

Opłata administracyjna w leasingu a koszt podatkowy

Opłata administracyjna w leasingu a koszt podatkowy

Chcesz wziąć samochód na firmę i zastanawiasz się, czym jest opłata administracyjna? Leasing to wyjątkowo korzystne rozwiązanie – nie znaczy to jednak, że nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na jakie wydatki trzeba się przygotować i które z nich będzie można w przyszłości odliczyć od podatku? Jako specjaliści w tej branży, odpowiadamy.

Opłata administracyjna a leasing samochodu – jak to wygląda?

Koszty tego typu musi ponieść każdy leasingobiorca, który chce bez przeszkód korzystać z pojazdu. Ile może wynosić opłata administracyjna w leasingu? Wysokość opłaty zależy od rodzaju zrealizowanych czynności dodatkowych. Opłata tego typu nie może być jednak wliczona w koszty wynajmowania pojazdu. Dlaczego?

Leasing a koszty to dość skomplikowana sprawa. Koszt, który kierowca ponosi w ramach realizacji umowy, czyli raty, a także opłaty związane z eksploatacją pojazdu, są kosztami podatkowymi – można je zatem bez przeszkód odliczać od podatku. A co z opłatą administracyjną? Czy księgujemy ją w ramach kosztów na 75 czy 100 procent? Na szczęście z pomocą przychodzi nam obowiązujące prawo. Artykuł 22 ustawy 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje jasno, że koszty uzyskania przychodu dotyczyć mają osiągnięcia, zabezpieczenia bądź zachowania źródła przychodów. W artykule kolejnym wymienia się wyjątki – opłata administracyjna w umowie leasingowej nie jest tam ujęta. Oznacza to, że w kontekście podatku dochodowego opłatę tego typu należy księgować w ramach kosztów niestanowiących uzyskania przychodów, czyli NKUPach. 

Opłata administracyjna w leasingu a VAT – wyjaśniamy

W przypadku rozliczenia w systemie vatowskim ustawa nie ogranicza leasingobiorcy w odliczaniu wydatków związanych bezpośrednio z tą umową. W zależności od tego, w jaki sposób użytkuje się pojazd, podatnik może bez problemu odliczyć VAT od faktury. Leasingobiorca ma dwie opcje:

  • odliczenie 100% VATu – dotyczy sytuacji, w której pojazd jest wykorzystywany w ramach prowadzenia działalności. Konieczne jest jednak prowadzenie ewidencji, a także zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego,
  • odliczenie 50% VATu – to opcja, którą muszą wybrać leasingobiorcy korzystający z auta zarówno do użytku firmowego, jak i prywatnego.

Wiedząc, jak opłata administracyjna w leasingu wpływa na koszty i obowiązki podatkowe, można skuteczniej zarządzać finansami i uniknąć potencjalnych problemów. Pamiętaj jednak, że prawa podatkowe są złożone i różnią się w różnych jurysdykcjach, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem. 

Wynajem, czyli opłacalna alternatywa dla leasingu

Jeśli zależy Ci na użytkowaniu nowoczesnego, a zarazem doskonale wyposażonego pojazdu przez dłuższy czas, to polecamy Ci nasz wynajem długoterminowy samochodów. To jednak nie wszystko. Jako wypożyczalnia samochodów z wieloletnim doświadczeniem, doskonale rozumiemy potrzeby naszych klientów i proponujemy także wynajem aut krótkoterminowy czy wynajem aut średnioterminowy. To korzystna alternatywa dla leasingu, z której skorzystało już wielu zadowolonych klientów! Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą – gwarantujemy korzystne ceny oraz elastyczne warunki współpracy.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód