english version

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? - Podpowiadamy!

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? - Podpowiadamy!

Kara za brak OC jest bardzo wysoka. Egzekwowaniem należności zajmuje się UFG — Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który co roku przeprowadza skrupulatną kontrolę polis i porównuje je z zarejestrowanymi przez polskich kierowców pojazdami. Czy wiesz, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Taka wiedza przyda Ci się nie tylko podczas kolizji (w której chcesz sprawdzić, czy sprawca ma OC), ale również podczas wynajmu samochodu lub jego zakupie  z rynku wtórnego (jeśli decydujesz się na przepisanie polisy na siebie). Sprawdzanie OC jest bardzo proste! Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, jak z wykorzystaniem internetu, sprawdzić OC w kilku łatwych krokach.

Ubezpieczenie OC samochodu — co to jest?

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić, czy auto ma OC i gdzie sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony, w pierwszej kolejności przeczytaj, czym dokładnie jest to ubezpieczenie i jaki zakres ochrony obejmuje. Ubezpieczenie OC pojazdu jest w Polsce obowiązkowe. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć czynną polisę. OC to skrót od odpowiedzialność cywilna. Ważność polisy OC samochodu wynosi 12 miesięcy. OC sprawy pozwala na pokrycie kosztów usunięcia szkody osobie poszkodowanej, jednak nie obejmuje ochrony ubezpieczeniowej samochodu sprawcy (ja pokrywa OC sprawcy lub AC i NNW). Jeżeli doszło do kolizji i Ty jesteś poszkodowany, przed skorzystaniem z własnej polisy AC, sprawdź OC pojazdu, który spowodował wypadek. To z OC sprawcy zostaną naprawione szkody.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Doszło do kolizji? Sprawdź, czy auto jest ubezpieczone! Według ustawy każdy właściciel samochodu, motocykla i skutera ma obowiązek zakupu polisy OC. Niestety, mimo że konsekwencje finansowe braku polisy OC są dość wysokie, nierzadko dochodzi do sytuacji, w której posiadacz auta zaniedba ten obowiązek i porusza się samochodem bez ważnego ubezpieczenia.  Czasami zdarza się również, że sprawca wypadku jest osobą wybitnie niewspółpracująca i nie możesz dowiedzieć się od niego, czy ma aktywne OC, czy też nie.

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód? Wbrew pozorom nie musisz wydzwaniać po ubezpieczalniach lub składać zawiadomienia na policji. Zrobisz to samodzielnie — sprawdź OC auta w 100% online! Gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta? UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi bazę pojazdów ubezpieczonych i co więcej, oferuje do niej wyjątkowo prosty dostęp. 

Co jest potrzebne do sprawdzenia OC?

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym? Jest to możliwe! Nie musisz mieć danych personalnych właściciela pojazdu. Na stronie UFG szybko sprawdzisz ważność ubezpieczenia OC (wpisz w swoją wyszukiwarkę frazę “UFG sprawdzanie OC”). Aby pobrać dane, wystarczy, że dysponujesz numerem rejestracyjnym lub numerem VIN. Wpisz go w odpowiednie okno i kliknij „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” następnie „Identyfikacja umowy OC” i „Sprawdź”. Po chwili pojawią się wyniki z bazy UFG dotyczące Twojego zapytania. 

Sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu w aplikacji mobilnej UFG

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone z profilu urządzenia mobilnego? Dla wielbicieli smartaplikacji UFG oferuje również bezpłatny dostęp do aplikacji mobilnej o nazwie „Na Wypadek”. Ściągniesz ją na swojego smartfona z Androidem lub iOS. Sprawdzenie OC pojazdu obejmuje takie informacje jak:

 • marka i model ubezpieczonego pojazdu, 

 • nr polisy OC 

 • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego

 • okres obowiązywania polisy OC.

Nigdy nie wiesz, kiedy taka informacja będzie Ci potrzebna, dlatego na wszelki wypadek pobierz aplikację na swój telefon i sprawdź ubezpieczenie auta w aplikacji mobilnej, kiedy zajdzie taka konieczność.

Ile wynosi kara za brak OC?

Jeżeli podejrzewasz, że samochód, który planujesz wypożyczyć lub kupić nie ma ważnej polisy OC, sprawdź ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem UFG. W Polsce, kara za brak obowiązkowej polisy jest bardzo wysoka. W 2022 roku kary za brak polisy wynoszą odpowiednio:

Dla samochodów osobowych

 • do 3 dni - 1200 złotych
 • do 14 dni - 3010 złotych
 • powyżej 14 dni - 6020 złotych

Dla samochodów ciężarowych

 • do 3 dni - 1810 złotych
 • do 14 dni - 4520 złotych
 • powyżej 14 dni - 9030 złotych

Dla motocykli i skuterów

 • do 3 dni - 200 złotych
 • do 14 dni - 500 złotych
 • powyżej 14 dni - 1000  złotych

To właśnie z uwagi na wysokie kary za brak polisy, w każdym wypadku sprawdź, czy auto ma OC. To szczególnie ważne podczas kupowania używanego auta, ale ma też znaczenie przy wynajmie. Każda dobra wypożyczalnia samochodów bardzo dba o to, aby pojazdy, które udostępnia swoim klientom miały pełen pakiet ubezpieczenia.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak sprawdzić, czy samochód ma OC, a także jakie kary są przewidziane za ewentualny brak dopełnienia tego obowiązku. Jeżeli natomiast nie chcesz się martwić o kwestie związane z polisą i wolisz nie dopuszczać do siebie myśli, w której gorączkowo szukasz informacji na temat tego, jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu — postaw na bezpieczny i niezawodny wynajem długoterminowy samochodów w Autocash24. W naszej ofercie znajdziesz obszerną listę usług obejmujących zasięgiem niemal całą Polskę. W razie wypadku oferujemy samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź:

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód