english version

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony i do kiedy?

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony i do kiedy?

Wypadek na drodze? A może po prostu względy bezpieczeństwa? W każdej sytuacji dobra polisa to podstawa. Jednak wielu kierowców nie wie, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Przed taką zagwozdką stają zarówno osoby wynajmujące samochód, jak i kierowcy, którzy np. chcieliby sprawdzić, czy drugie auto biorące udział w kolizji na pewno ma OC. Zatem - jak sprawdzić ubezpieczenie auta i kto jest uprawniony do uzyskania takich informacji?

Jak sprawdzić stan ubezpieczenia samochodu?

Zastanawiasz się jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Kiedy jesteś jego właścicielem, sprawa jest oczywista - dostęp do danych ubezpieczenia jest bardzo prosty. A jak wygląda kwestia weryfikacji polisy OC kiedy decydujesz się np. na wynajem długoterminowy? Chociaż odpowiedzialność za brak ważnej polisy ciąży wówczas na właścicielu samochodu, aby uniknąć komplikacji np. podczas kontroli drogowej - dobrze jest wiedzieć, do kiedy jest ważne OC.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC? Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy, które umożliwiają sprawdzenie podstawowych danych ubezpieczeniowych. Jest to możliwe między innymi dzięki platformie prowadzonej przez UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje kontrolą wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach. W razie braku stwierdzenia ciągłości ubezpieczenia OC (a tylko to jest obowiązkowe), UFG ma prawo nałożyć kary pieniężne na właściciela pojazdu, który nie zadbał o terminowość. Co więcej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może pokrywać koszty napraw spowodowane z winy kierowcy bez ważnego OC. Likwidacja szkody wyrządzonej przez posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów odbywa się wówczas z państwowego funduszu.

Na tytułowe pytanie - “jak sprawdzić stan ubezpieczenia samochodu?”, odpowiadamy: online, za pośrednictwem platformy UFG.

Gdzie sprawdzić stan ubezpieczenia samochodów?

Gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta? Możliwość weryfikacji ubezpieczenia pojazdu oferują dwa systemu. Pierwszy to platforma www.ufg.pl (opcja -„Sprawdź OC dla pojazdu”). Drugą opcją jest skorzystanie z obszernej bazy danych CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W rejestrze CEPiK sprawdzisz nie tylko dane dotyczące ważności polisy OC, ale również inne informacje na temat auta: stan licznika samochodu, rok produkcji, a nawet historia zmian właścicieli oraz data wydania dowodu rejestracyjnego!

Co istotne - oba systemy dostępne są za darmo. Wystarczy kilka podstawowych informacji i dostęp do urządzenia z internetem. W obu bazach sprawdzisz informacje, takie jak np.:

 • data ważności OC,
 • termin wygaśnięcie polisy OC,
 • numer obowiązującej polisy OC,
 • marka, model ubezpieczonego auta,
 • dane ubezpieczyciela.

Do weryfikacji zazwyczaj niezbędny jest tylko numer rejestracyjny. Można również podać VIN, chociaż np. w przypadku kolizji drogowej, kiedy chcesz sprawdzić OC sprawcy, uzyskanie numeru VIN może być niemożliwe, pozostaje wówczas numer rejestracyjny,

Kiedy należy sprawdzić, czy ubezpieczenie pojazdu jest ważne?

Wiesz już jak sprawdzić, czy auto ma OC, ale do czego tak naprawdę ta wiedza jest potrzebna? Jak już wspomnieliśmy, pierwszym najważniejszym powodem do weryfikacji ubezpieczenia OC w wymienionych bazach jest kolizja samochodowa. W takiej sytuacji wszelkie naprawy auta i likwidacja innych szkód powinna być pokryta nie z Twojej polisy, ale z OC sprawcy wypadku.

Drugą sytuacją, w której może przydać Ci się wiedza na temat tego jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, jest wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Brak ważnej obowiązkowej polisy OC, którą stwierdza się np. podczas rutynowej kontroli drogowej, może skutkować np. koniecznością natychmiastowego zatrzymania pojazdu. Policja odholowuje wówczas auto na parking policyjny, na właściciela pojazdu nakładana jest kara, a Ty zostajesz na lodzie - bez pojazdu zastępczego. To właśnie dlatego, mimo zapewnień wypożyczalni, warto samodzielnie potwierdzić aktualne ubezpieczenie samochodu, Jak sprawdzić - już wiesz!

Ubezpieczenie samochodu – ile wynosi kara za brak OC?

Według aktualnego taryfikatora, kara za brak OC nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest uzależniona od rodzaju pojazdu i długość trwania okresu bez ubezpieczenia. W 2022 roku kary za brak polisy to:

Dla samochodów osobowych

 • do 3 dni - 1200 złotych
 • do 14 dni - 3010 złotych
 • powyżej 14 dni - 6020 złotych

Dla samochodów ciężarowych

 • do 3 dni - 1810 złotych
 • do 14 dni - 4520 złotych
 • powyżej 14 dni - 9030 złotych

Dla motocykli i skuterów

 • do 3 dni - 200 złotych
 • do 14 dni - 500 złotych
 • powyżej 14 dni - 1000 złotych

Skoro wiesz już gdzie i jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu - zachęcamy do sprawdzenia, jak działają oba systemy - UFG i CEPiK. Decydując się na wynajem długoterminowy samochodów w naszej firmie, możesz być spokojny o zakres i ważność obowiązywania polisy. Wypożyczalnia samochodów Autocash dba nie tylko o terminowość obowiązkowych ubezpieczeń, ale również o szeroki zakres dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej dla naszych klientów.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód