english version

Jak rozliczyć koszty wynajmu długoterminowego auta dla firmy?

Jak rozliczyć koszty wynajmu długoterminowego auta dla firmy?

Wynajem długoterminowy samochodu rodzi pytania o koszty uzyskania przychodu firmy i sposób ich rozliczenia. W tym tekście przybliżamy oficjalne warunki prawne. Jeśli do tej pory było to dla Ciebie niejasne zagadnienie, koniecznie przeczytaj tekst. Jak rozliczyć koszty wynajmu długoterminowego auta dla firmy

Popularny i modny wynajem długoterminowy aut

Wynajem długoterminowy aut nie jest klasycznym leasingiem. To umowa, która umożliwia eksploatację wybranego pojazdu przez określony czas, ale nie zobowiązuje ona kierowców do wykupienia auta pod koniec trwania umowy. Wręcz przeciwnie - kierowcy mogą swobodnie zrezygnować z tej opcji finansowania, przedłużyć umowę lub podpisać nową na inny model samochodu. Wynajem długoterminowy jest dostępny zarówno przedsiębiorcom, jak i indywidualnym klientom, ale w tym tekście skoncentrujemy się na rozliczeniu najmu przez przedsiębiorców.

Wynajem długoterminowy dla firm - jak rozliczać?

Najwyższą kwotą, jaką co miesiąc ponosi kierowca za wynajem długoterminowy, jest czynsz najmu. Pakiet usług, takich jak np. ubezpieczenie, naprawa i wymiana części oraz auto zastępcze, finansuje zwykle wypożyczalnia samochodów - jeżeli wina nie leży po stronie kierowcy. Po stronie kierowcy leży jednak bieżące opłacanie paliwa. 

Rozliczanie kosztów ze względu na ratę najmu - ile można odliczyć?

Aktualne przepisy prawne formułują, że przedsiębiorca ma prawo wliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za wynajem długoterminowy, jeśli wartość pojazdu nie przekracza 150 000 zł (dotyczy to samochodów osobowych). Informacje o wartości pojazdu zawarte są w umowie najmu. 

Rozliczanie kosztów ze względu na opłaty eksploatacyjne - ile można odliczyć?

Jak wyglądają rozliczenia w przypadku opłat eksploatacyjnych? Od 2019 roku przepisy wyróżniły dwa sposoby rozliczenia zależne od celów użytkowania samochodu - czy są one wyłącznie zawodowe, czy zawodowe i prywatne jednocześnie. Jeżeli podróżujesz wyłącznie w celach firmowych, możesz odliczyć 100% kosztów VAT i wydatków eksploatacyjnych, o ile:

  • prowadzisz kilometrówki dla celów rozliczenia podatku VAT,
  • pojazd został zgłoszony przez formularz VAT-26 do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli wynajmowanym samochodem podróżujesz zarówno zawodowo, jak i prywatnie, możesz odliczyć tylko 50% kosztów VAT. Warto wiedzieć, że wydatki eksploatacyjne muszą zostać ujęte w księdze przychodów i rozchodów i mogą wynosić wyłącznie w 75% ich wartości.

Przeczytaj artykuł Wynajem długoterminowy samochodu - wady i zalety, aby dowiedzieć się więcej i mieć kompleksowy obraz tej opcji finansowania. 

Podsumowanie

Koszty podatkowe to istotna kwestia przy wynajmie auta. Odliczenie od podatku miesięcznej raty i opłat eksploatacyjnych jest zależne od wartości finansowej pojazdu (obowiązuje limit 150 tysięcy złotych) oraz celów podróżowania (wyłącznie zawodowe - można odliczyć 100% kosztów VAT, zawodowe i prywatne - można odliczyć 50% kosztów VAT). 

Szukasz też innych rozwiązań? Przeczytaj tekst Leasing vs wynajem - co się bardziej opłaca?

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na blogu



Wynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód