english version

Ile mam punktów karnych?

Ile mam punktów karnych?

To pytanie często zadają sobie kierowcy, którzy otrzymali kilka mandatów. Czasami ciężko spamiętać, ile ma się punktów karnych i które z nich się przedawniły. Obecnie, żeby to sprawdzić, trzeba odwiedzić komendę Policji. Od stycznia zrobimy to przez internet.

 

Obecnie liczba punktów karnych, które można uzyskać za wykroczenia drogowe wynosi 24. Po jej przekroczeniu, kierowca traci prawo jazdy i musi ponownie podchodzić do egzaminu.

Kurs kasujący punkty karne

Alternatywą dla utraty uprawnień jest wzięcie udziału w specjalnym kursie reedukacyjnym. Trwa on około sześciu godzin i kosztuje 300 zł. Po jego zakończeniu liczba punktów karnych kierowcy zmniejsza się o sześć. Planowane są jednak zmiany w tym zakresie. Przeczytasz o nich tutaj. Punkty kasują się także po roku od ich otrzymania.

Sprawdzanie liczby punktów karnych

Skąd jednak kierowca ma wiedzieć, ile punktów karnych ma na koncie? Czy musi pamiętać, kiedy skasują mu się punkty otrzymane ok. roku temu? Teoretycznie nie – wystarczy, że odwiedzi najbliższą komendę Policji. Tam otrzyma szczegółowe informacje na ten temat.

CEPiK 2.0

Od stycznia planowane jest jednak umożliwienie sprawdzania liczby punktów karnych przez internet. Wszystko to w ramach projektu CEPiK 2.0. Zakłada on też wiele innych zmian. Dzięki jednej z nich kierowca będzie mógł przez internet sprawdzić, ile ma punktów karnych. Inne e-usługi to m. in. "Sprawdź moje uprawnienia" dotyczące prawa jazdy, "Mój pojazd" pozwalająca uzyskać informacje o własnym samochodzie i "Sprawdzenie szkoły jazdy", dzięki której będzie można ocenić konkretny ośrodek szkolenia kierowców.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód