english version

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi obecnie mandat w wysokości od 1500 do nawet 5000 złotych. Z uwagi na możliwe, dotkliwe konsekwencje finansowe bardzo ważne jest pamiętanie o regularnym serwisowaniu auta i corocznym, obowiązkowym przeglądzie. Ile kosztuje przegląd samochodu? O tym ile dokładnie wynosi koszt przeglądu samochodu, dowiesz się z naszego tekstu!

Kiedy należy wykonać przegląd samochodu?

Wiele osób myli przegląd auta z obowiązkowym badaniem technicznym. Brak tego drugiego skutkuje mandatem karnym, za brak przeglądu technicznego nie grożą żadne konsekwencje. Przegląd samochodu wykonuje się w miarę potrzeb. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta samochodu. Regularne wykonywanie przeglądu auta jest gwarancją zachowania pojazdu w dobrym stanie technicznym i warunkuje późniejszy brak problemów przy obowiązkowym, corocznym badaniu technicznym. Przeprowadzenie przeglądu technicznego jest zazwyczaj zadaniem dla ASO - autoryzowanej stacji obsługi.

Celem przeglądu technicznego nie jest zatem dopuszczenie samochodu do ruchu, a raczej ocena jego stanu technicznego i weryfikacja ewentualnych awarii, czy oszacowanie, które z części, czy płynów eksploatacyjnych są do wymiany. To, ile kosztuje przegląd auta, jest uzależnione od rodzaju pojazdu i cennika ASO. Koszt przeglądu auta z gazem, czyli z instalacją LPG jest wyższy.

Jak sprawdzić ważność przeglądu?

Jak już wspomnieliśmy, przegląd samochodu różni się od badania technicznego, bo nie jest obowiązkowy. Nie da się zatem sprawdzić ważności przeglądu technicznego, ponieważ jest on wykonywany w miarę potrzeb. Inaczej kształtuje się sprawa z obligatoryjnym dla wszystkich pojazdów badaniem technicznym. Koszt badania technicznego (nazywanego nieoficjalnie przeglądem rejestracyjnym) jest stały. Może być zrealizowany wyłącznie w Stacji Kontroli Pojazdów.

Badanie techniczne wykonywane jest obowiązkowo raz w roku. Data jego obowiązywania wpisana jest wskazana w dowodzie rejestracyjnym. To, co ważne - właściciele nowych pojazdów pierwsze badanie techniczne mogą wykonać dopiero po 3 latach, kolejne po 2, a następne już powinno być wykonywane rokrocznie.

Posiadacze samochodów z instalacją LPG są zobowiązani do zrobienia badania technicznego co rok - niezależnie od tego, czy jest to nowy samochód, czy nie. Podobnie jest zresztą z samochodami służącymi do przewozu osób - taksówkami i samochodami przystosowanymi do transportu od 5 do 9 pasażerów, które są użytkowane w celu zarobkowym.

Pamiętaj również o tym, że w przypadku stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości np. podczas rutynowej kontroli pojazdu, można zostać skierowanym na dodatkowe, obowiązkowe i przedterminowe badanie techniczne.

Ile trwa przegląd samochodu?

Nieobowiązkowy przegląd techniczny samochodu trwa około 20 do 30 minut. Podobny czas zajmuje obowiązkowe badanie techniczne z wpisem do dowodu rejestracyjnego. Przegląd samochodu z instalacją LPG może zająć nieco dłużej. Warto wcześniej umówić termin w ASO lub Stacji Kontroli Pojazdów, aby nie tracić czasu np. na oczekiwanie pod serwisem w długiej kolejce.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Poza zakresem badania technicznego i przeglądu pojazdu, największe zainteresowanie budzi jego cena. Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu, ile kosztuje przegląd auta z LPG i ile kosztuje badanie techniczne? Ceny są zróżnicowane, zależne od kilku czynników.

Ile kosztuje przegląd samochodu osobowego / przegląd obowiązkowy?

W zasadzie każdy serwis oferuje usługę, jaka jest podstawowy przegląd samochodu. Cena nieobowiązkowego przeglądu auta jest ustalana indywidualnie, według cennika serwisu. Można jednak uogólnić i przyjąć, że koszt przeglądu samochodu z LPG i koszt przeglądu auta bez takiej instalacji kosztuje od 50 do nawet 800 złotych. Średnia cena za taką usługę wynosi około 90 złotych. Pamiętaj o tym, że w przypadku zwykłego przeglądu technicznego nie ma odgórnie narzuconych regulacji, dotyczących jego ceny - to serwis decyduje o cenniku. Inaczej wygląda jednak kwestia ceny, kiedy musisz wykonać badanie techniczne, czyli obowiązkowy przegląd samochodu - ile kosztuje?

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

Istnieją regulacje prawne określające nie tylko termin, ale też opłatę za obowiązkowy przegląd auta. Ile kosztuje badanie techniczne? Ile kosztuje pierwszy przegląd nowego samochodu? Przegląd auta z wpisem do dowodu rejestracyjnego to koszt 99 złotych dla samochodu osobowego bez instalacji LPG. Nie ma znaczenia czy jest to samochód nowy i jego pierwsze badanie diagnostyczne, czy też kolejny.

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem? Cena za obowiązkowy przegląd auta z gazem to koszt 162 złotych. Jeśli chodzi o obowiązkowy przegląd auta z gazem, wymieniona cena jest rozbita na trzy składowe:

  • 98 złotych - opłata regularna

  • 1 złoty - ewidencja w CEPIK

  • 63 złote - koszt specjalistycznego badania instalacji gazowej

Podczas obowiązkowego badania technicznego auta z LPG należy pamiętać o okazaniu również świadectwa legalizacji montażu instalacji oraz zbiornika gazowego. Jak widać, koszt przeglądu samochodu z gazem jest wyższy niż pojazdu bez instalacji LPG.

Mamy nadzieję, że wiesz już, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu osobowego. Pamiętaj, że decydując się na wynajem krótkoterminowy samochodów i wynajem długoterminowy samochodów opłaty związane z ubezpieczeniem i serwisowaniem auta (w tym z obowiązkowym badaniem technicznym), nie muszą spoczywać na Twoich barkach. Sprawdź koniecznie, jaką ofertę i regulamin przygotowała wypożyczalnia samochodów, z której floty chcesz skorzystać. Dowiesz się, jakie usługi wliczone są w ratę abonamentową.

Nie zwlekaj!

Wynajmij samochód już dziś!

Ostatnio na bloguWynajmujemy w całej Polsce!

Oddziały firmy Autocash

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies

Wybierz długość

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy Wynajem długoterminowy

Wynajmij samochód

Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Katowice wynajem długoterminowy
Rezerwuj rezerwuj samochód